OKOLOCA

PONIDZIE

Ponidzie wraz z jego malowniczymi krajobrazami, nieskazitelną przyrodą, ciekawą historią, zabytkami i uzdrowiskami stanowi jeden z najciekawszych i wciąż mało znanych regionów Polski.

NIDA

Nida to typowo nizinną, powolną rzeką. Silnie meandruje, tworząc urocze starorzecza i rozlewiska. Na całej jej długości ciągnie się Szlak Kajakowy Nidy – urocze miejsce na uprawianie sportów wodnych.

PIŃCZÓW

W sercu Ponidzia leży Pińczów, malownicze miasteczko o bogatej historii. Można tu zwiedzić Muzeum Regionalne, Synagogę oraz podziwiać nadnidziański krajobraz z Góry Św. Anny. 

WIŚLICA

Ta wieś w średniowieczu była ważnym ośrodkiem administracyjnym. Znajduje się tu XIV wieczna kolegiata, będąca jednym z najcenniejszych zabytków tego okresu w Polsce. Za kolegiatą znajduje się chrzcielnica, gdzie odbywały się pierwsze chrzty Słowian datowana na ok.880 rok

CHROBERZ

Na terenie Zespołu Szkół Rolniczych znajduje się późnoklasycystyczny pałac, zachowała się też część parku przypałacowego z pięknym okazem Platana i Miłorzębu Japońskiego. 

STRADÓW

Znajduje się tutaj grodzisko zw. Zamczyskiem, datowane na VIII -XII w. Jego potężne wały sięgają 18 m. 

MŁODZAWY MAŁE

W Młodzawach warto odwiedzić barokowy kościół zaprojektowany przez K.Bażankę w stylu IL Gesu. Z kościołem wiąże się legenda o znalezionym skarbie, którego dowodami są świątki przydrożne. Wieś otaczają malownicze wąwozy lessowe.

MICHAŁÓW

Znana na całym świecie stadnina koni arabskich. W dawnym dworze, obecnie budynek dyrekcji, znajduje się ekspozycja stadniny i jej sukcesów hodowlanych i sportowych. 

ZAGOŚĆ

W tej małej miejscowości znajduje się Kościół św.Jana Chrzciciela, romańsko-gotycki, z doskonale zachowanymi średniowiecznymi detalami architektonicznymi.

SOBKÓW

Fortalicja z lat 1560-1570 o unikalnym rzucie nieregularnego prostokąta. W obrębie murów obronnych znajdują się ruiny dworu i zabudowania gospodarcze.  Znajduje się tu restauracja i odbywają pokazy rycerskie.

CHAŁUPKI

Znajduje się tutaj Ośrodek Tradycji Garncarstwa,obrazuje dzieje garncarstwa ludowego w Chałupkach, jednego z najciekawszych ośrodków garncarskich w Polsce. Składa się z dwóch części: ekspozycyjnej i warsztatowej. Jest jedynym takim ośrodkiem w Polsce. 

LAS WINIARSKI

W lesie, niedaleko wioski Wełecz znajduje się unikalny pomnik przyrody, tzw. Kroczaca Sosna. To drzewo, które w procesie erozji traciło podłoże odkrywając korzenie, które dziś dźwigają dorosłe drzewo na wysokość 3 metrów.  

JASKINIA RAJ

Jedna z najbardziej znanych jaskiń na terenie Polski. Choć jest stosunkowo niewielka, ta wapienna jaskinia kryje we wnętrzu bogactwo form krasowych i naciekowych oraz ślady pierwszych ludzi.

CHĘCINY

Znajdują się tu ruiny zamku królewskiego z przełomu XIII i XIV wieku. Na terenie zamku znajduje się ekspozycja dotycząca życia dworskiego i rycerskiego.  

TOKARNIA

Skansen będący Muzeum Wsi Kieleckiej pokazuje najcenniejsze zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego Kielecczyzny, pokazywane w otoczeniu zbliżonym do pierwotnego.