o-nas

 

Ogród na Rozstajach to jedyny w województwie Świętokrzyskim prywatny ogród botaniczno – ornitologiczny udostępniony dla zwiedzających. Od momentu powstania, w roku 1993 jest w ciągłej rozbudowie. Na obszarze 1 hektara zgromadziliśmy ponad dwa tysiące odmian roślin i kilkanaście gatunków ptaków ozdobnych. W naszej kolekcji skupiamy się na roślinach rodzimych, dostosowanych do naszego klimatu. Przeważają rośliny wielosezonowe.  Oprócz typowo ogrodowych, mamy wiele  roślin zielnych, polnych, które coraz częściej niestety znikają z naszego krajobrazu. Nie uprawiamy roślin egzotycznych, choć są wyjątki.

Ogród położony jest na północnych zboczach lessowych pagórków, typowych dla nadnidziańskiego krajobrazu. Tarasowy układ i znaczne różnice wysokości (do 18 metrów) tworzą unikalny klimat i urozmaicają krajobraz, dając możliwość podziwiania założenia z różnych perspektyw. Tłem dla ogrodu są zachowane ponad stuletnie drzewa, nadając całości naturalistycznego, parkowego charakteru. Uzupełnieniem kompozycji są liczne oczka wodne, szemrzące strumyki i wodospady. Unikalnego charakteru dodają rzeźby wtopione w krajobraz. Żeliwne, kamienne a w większości drewniane, spełniają nie tylko funkcję estetyczną ale i użytkową, pełniąc rolę mebli ogrodowych.

 

Ogród na Rozstajach jest naszym miejscem na ziemi, naszą pasją. Inspiracje czerpiemy z natury. Staramy się łączyć pomysły i marzenia, wpisując je w zmieniający się wraz z kolejnymi porami roku krajobraz. Mamy nadzieję, ze wizyta w nim sprawi Państwu tyle samo satysfakcji, ile nam jego tworzenie.

                                  Zofia i Tadeusz Kurczyna